Nový seriál Star Wars: The Bad Batch vyjde na Disney+ v roce 2021
Během příštího roku 2021 se můžeme těšit na vydání dalšího animovaného seriálu ze světa Star Wars, který bude dostupný přes streamovací službu Disney+. Tentokrát se jmenuje Star Wars: The Bad Batch. A o čem, že bude? více »
Hlavní informace o Star Wars Squadrons
Star Wars Squadrons se zjevilo v prakticky celé své kráse. Směrodatným se stal nový gameplay trailer, který si vzal na starost představení celé hry. Dozvěděli jsme se prakticky všechny důležité informace, proč si hru (ne)koupit. Pojďme se na ně mrknout. více »
Project Maverick odhalen!
Vzhledem ke skutečnostem, ke kterým dochází v poslední době na většině území Ameriky, odkládaly se některá oznámení her, filmů, nebo seriálů. Jedním takovým oznámením bylo i odhalení tajemného Projektu Maverick. více »
Dočkáme se dvou nových Star Wars her. Jedna exkluzivně pro VR
Studio ILMxLAB, kteří mají na kontě třídílnou minisérii z prostředí Vaderova hradu, se pochlubilo novým projektem pro virtuální realitu. Jedná se o akční adventuru, která ponese název Star Wars: Tales from the Galaxy's Edge. více »
Posunutí představení éry "Vysoké Republiky" na rok 2021
Na rozdíl od Mandaloriana, kterému by měla druhá série vyjít už letos na podzim, na jiný projekt Star Wars si budeme muset počkat. Řeč je o The High Republic, neboli Vysoké republice. Tato událost bude vyprávěna skrze různé sdělovací prostředky, jako jsou hry, komiksy, knihy, nebo filmy a seriály. více »

Kontroverze Legends/Kánon

Reklama
Napsáno dne 20.5.2020

V roce 2014 přišel nad Star Wars podezřelý stín. Poté, co Disney odkoupil licenci Star Wars, první z kroků pod novým vedením byl zásadní krok, který poskytl řadě kreativních lidí prostor pro vyprávění nového příběhu ze světa Star Wars. Vítaný krok pro tvůrce, velice nepříjemný pro většinu hlasitých fanoušků. Jejich oblíbené příběhy už nebyly hlavní dějovou linkou, která se táhla od doby Staré rebubliky až po Skywalkerovic vnoučata a ještě dál. Stovky knih, her, komiksů a jiných medií bylo přesunuto na nový stůl, který se lišil novou cedulkou Legends. 

V základu se u Legends jedná o to, že ten obsah pod tímto označením je alternativní verze Star Wars vesmíru a Disney Kánon se mohl věnovat naprosto novým příběhům v období, které by jinak bylo zablokované třetí, nebo čtvrtou smrtí Shaak-Ti. Bohužel toto rozhodnutí vyvolalo značnou kontroverzi a mnozí Star Wars fanoušci si toto rozhodnutí berou neustále osobně.

S novými filmy Star Wars toto šílenství neutichlo a to hlavně z několika důvodů. Tím hlavním je, že očekávání nových příběhů bylo naplněno poněkud smutnými blockbustery, který zdiskreditoval nejednu oblíbenou postavu. Z Lukea Skywalkera, obnovitele řádu Jedi se stal zahořklý poustevník. Palpatine se vrátil v trošku odlišném kabátku a bez jakékoliv invence. Navíc hlavní roli přebraly nesympatické a ploché postavy, které tam něco dělají a netuší proč.

Dalším důvodem je přehnaná snaha o hlubší příběh. Expanded Universe se snažil udržet Star Wars pohromadě a Disney Kánon se o invenci nepokouší. Naopak se snaží, aby všechno do sebe zapadlo a doufají, že se jim domeček z karet nezhroutí, když na to budou dohlížet. Ale při vytváření vesmíru, který se soustředí na časovou kontinuitu by nesměl zplodit tak plochý příběh, jako sequelová trilogie má. Matt Martin, hlava oddělení Lucasfilmu odpověděl na komentář od fanouška na Twitteru, který si na toto téma stěžoval. "Tak abych to shrnul. Máme důvod, proč potřebujeme interně vědět, co je a není kánon, abychom zvládli udržet oficiální vyprávění příběhu co nejlépe, ale to neznamená že si každý fanoušek nemůže vybrat a zvolit, co chtějí uznávat za pravdu." a pod to připsal:" Je to stejně celé fikce, takže si můžete zvolit, co chcete mít součástí příběhu."

Zdá se to jako rozumná řeč, ale ne dost pro fanoušky, kteří jsou těmito příběhy strženi a pravděpodobně to nereflektuje ani jak to skutečně vidí Disney, nebo Lucasfilm. Závěrem tohoto článku je, že když už se rozhodnete vyprávět nějaký příběh, stanovte si, kam ho chcete dotáhnout. Když nastíníte nějaký hlubší význam, tak ho dotáhněte do konce a nedovysvětlujte v ostatních médiích, jako se to stalo v případě nové trilogie a hromady knižních, nebo komiksových sérií, které mají dovyprávět děj, který se ve filmech neobjevil. Kéž by si tohle právě oni scénáristi vzali k srdci a rozhodli se udělat rázný krok v tom, co budou přinášet širokému publiku.