Druhá série Mandaloriana má datum premiéry!
Druhá série Mandaloriana získává první oficiální trailer! No fakt! více »
Druhá série Mandaloriana má datum premiéry!
The Mandalorian se před rokem se svou 1. sérií dočkal zasloužené chvály a pozornosti diváků (ČSFD 85%), není tedy divu, že se okamžitě potvrdila druhá série. Rok uběhl celkem rychle a my se můžeme těšit na konkrétní datum, které si označíme v kalendáři více »
The Sims 4 se dočká expanze Star Wars: Journey to Batuu
Pravděpodobně znáte sérii The Sims a její poslední vydaný díl. The Sims 4, šest let stará hra, jejíž náplní je stavba domků a následné starání se o jejich obyvatele, Simíků. Právě tato hra se dočká dalšího rozšíření do řady, které je plně věnované Star Wars tématice. více »
Star Wars Squadrons a LEGO Star Wars: The Skywalker Saga na Gamescomu
Dnes začíná čtyřdenní videoherní akce s názvem Gamescom 2020. Jedná se o největší herní konferenci na světě, která v podstatě konkuruje akcím jako je E3. Letošní ročník se koná kompletně virtuálně a tudíž každý z vás může vidět nově zveřejněné herní trailery více »
Nový seriál Star Wars: The Bad Batch vyjde na Disney+ v roce 2021
Během příštího roku 2021 se můžeme těšit na vydání dalšího animovaného seriálu ze světa Star Wars, který bude dostupný přes streamovací službu Disney+. Tentokrát se jmenuje Star Wars: The Bad Batch. A o čem, že bude? více »

Připomínáme si výročí premiéry Star Wars: Nová Naděje

Reklama
Napsáno dne 25.5.2020

25. květen je významným a Silou prosáklý den. Je to způsobeno tím, že si ho po světě fanoušci připomínají jako den, kdy měla v kině premiéru vesmírná fantasy, která dala vzniknout jednomu z nejznámějších vesmírných dobrodružství.

Řeč je samozřejmě o filmu Star Wars IV: Nová Naděje. Tento film ušel strastiplnou cestu, během které docházelo nejen k přepisování scénáře, ale i k vytvoření podoby, jakou si tato frančíza udržuje do dnešních dů. Luke Skywalker, Darth Vader, Hvězda smrti, zajatá princezna, všechno z toho dnes známe, mnozí i zpaměti. Velký podíl na tom má nejen otec ságy George Lucas, ale i Ralph McQuarrie.Jeho malby zachytily ducha Hvězdných válek, které nejen pomohly prodat se filmovému studiu, ale jejich odkaz tu s námi zůstává dodnes.

Dlouhá cesta k Nové Naději

"Důvod, proč vytvořit Star Wars je, že jsem chtěl dát mladým lidem nějaké vzdálené exotické prostředí, kde by se mohli pohybovat se svými představami." uvedl George Lucas v jednom z rozhovorů."

George Lucas s Garym Kurtzem prošli mnoha Holywoodskými studii, mimo jiné i United Artists, nebo Universal. Všichni jim řekli, že nemají zájem. Nicméně 20th Century Fox, kteří byli povzbuzeni úspěchem snímku Americké graffiti, také z pera George Lucase, se rozhodli, že dají dvojici peníze na vytvoření prvních skriptů. Počáteční Star Wars skripta by mohly být nepoznatelné i ostřílenými fanoušky. Například jak je vidět na obrázku, který nese název "Fantastická pětka". Ten nám ukazuje původní podoby hlavních hrdinů, zleva je to Han Solo, Luke (v původním konceptu nebylo jisté, zda bude mužem, nebo ženou) Chewbacca (po mnoha letech se tento tvor objevil v Rebels jako Garazeb Orellios z rasy Lasat), C3P-O a R2-D2.

První podoby scénáře nebyly nijak atraktivní a musely se dost přepisovat. Jednou ze zásadních prvních změn bylo, když Luka změnili ze staršího generála na obyčejného chlapce z farmy a Darth Vader začal vypadat jako mohutná hrozivá postava v černém plášti, jak ho známe dnes. Při dalších úpravách v roce 1975 se objevily postavy jako Obi-Wan Kenobi a začal se probírat i vztah mezi Hanem a Leiou. Lucas měl základní představu o tom, jak ten svět může fungovat a bylo mu jasné, že psaní skript je jeho slabší stránka, proto si radši přizval na pomoc Willarda Huycka a Glorii Katz. 1. ledna 1976 dokončili čtvrté kolo návrhů. Ty pak byly použity v dubnu téhož roku, když začala produkce.

Film byl uveden v Americe v roce 1977 a nastolil novou dobu filmografie. Hlavní podíl na tom mají unikátní speciální efekty, svět kombinující prvky mýtu a pohádkového příběhu o uvězněné princezně. Úspěch prvního filmu je nesporný, jeho vliv dal vzniknout obrovskému světu plného příběhů z předaleké galaxie. Značka Star Wars pak provází jako Síla všechny z nás, obklopuje tento svět a je jeho nedílnou součástí.