Vyšel nový trailer na druhou řadu seriálu Star Wars: The Bad Batch
Včera vyšla upoutávka na druhou sezónu animovaného seriálu Star Wars: The Bad Batch. více »
10 nových Star Wars seriálů a projektů!
Dnes byly představeny nové projekty, hlavně seriály rozšiřující svět Star Wars. Máme se na co těšit, tak si je pojďme představit. více »
Zemřel David Prowse, představitel Darth Vadera v původních filmech.
V úctyhodných 85 letech nás navždy opustil herec a kulturista David Prowse. Tohoto herce můžete znát díky jeho impozantnímu hereckému výkonu Temného Lorda ze Sith, Darth Vadera. více »
Přehled: Yoda v The High Republic, světelný meč z plasmy, Bane a SW Squadrons
V dnešním přehledu se podíváme na Yodu a jeho nastoupení v sérii The High Republic, realistický světelný meč nebo poslední letošní Star Wars komiks. Jak se to má s Darth Banem a co nás čeká u Star Wars: Squadrons? více »
Ewan McGregor se rozhovořil o chystaném seriálu s Kenobim
Filmový představitel Obi-Wana Kenobiho, Ewan McGregor (49 let), se vrátí do role mistra Jedi po 16 letech od premiéry Star Wars Epizoda III: Pomsta Sithů. Kromě toho potvrdil v pořadu Graham Norton Show, že s natáčením seriálu se začne v březnu 2021. více »

Jediové na Zemi

Napsal: Calse Lirryns
Dne: 28.8.2013 11:27
Kategorie: Star Wars obecně
Zpět na fórum

Právě jsem se náhodou dostal k asi půl roku starému článku na internetu a docela dost mě zaujal. Podle něj totiž v San Franciscu existuje škola bojových umění, kde doopravdy učí boj se světelným mečem (nebo spíš jeho napodobeninou). Kromě toho tam praktikují i jiné Jediské činnosti, například meditaci. A co víc, zdá se, že to všechno berou naprosto vážně. :)
Myslím, že by se o tom dal tady napsat i blog, ale vidím, že tato část webu ještě není úplně zprovozněna, a tak aspoň přidávám odkaz »
Přidat komentář
Obrázek uživatele Karpagon
28. Srpen 2013 - 12:04
Chtěl bych bydlet v San Franciscu :3

Meditovat o tom, já budu.

+1
+4
-1
Obrázek uživatele Adamus
28-29
28. Srpen 2013 - 12:19
Existuje dokonce víra založená na filozofii Jediů, která dostala opravdu velmi originální název.. Jediismus. Jedná se vlastně o uskupení lidí, kteří věří v Sílu. Prolíná se tam více náboženství od Buddhismu přes Křesťanství, až já nevím po co. Celosvětově se k tomuto náboženství hlási asi půl miliónů lidí. Podle průzkumu se k tomuto náboženství hlásí i několik tisíc obyvatel i u nás v ČR.

Já nevím, pokud je člověk opravdu prvotřídní nerd a žije tím, tak proč ne .. :D

"Savior, conqueror, hero, villain… You are all things, Revan, and yet, you are nothing."

+1
+2
-1
Obrázek uživatele Viq
29-30
Viq [Redaktor]
28. Srpen 2013 - 12:52
No, nevím jestli musíš být nerd, je to jen další náboženství - a nalijme si čistého vína, stále jsem ještě neviděl žádný zázrak, konec světa je také v nedohlednu, takže na nich moc pravdy nebude. Na druhou stranu, kdybych si měl vybrat náboženství, proč ne Jediismus? U toho je minimálně naděje, že pokud bude pravdivé, budu moct přiškrtit ostatní bídníky, kteří se mi postaví do cesty :D

"You can't believe everything you read on the Internet." - Abraham Lincoln

+1
+7
-1
Obrázek uživatele Wrait
28-29
Wrait [Překladatel]
28. Srpen 2013 - 13:38
Popravdě se k němu hlásí 13-15 tisíc lidí z ČR, ale kdoví jestli to myslí vážně nebo ze srandy. Navíc si to každej vykládá trochu po svým, takže vím o několika skupinách, kteří říkají v podstatě to samý, ale dohromady by se nikdy pod jedno náboženství nepodepsali (což je možná ten problém, proč ještě není oficiálně uznané).

I am the holder of the torch, lighting the way
I am the keeper of the flame, soldier of balance

+1
+3
-1
Obrázek uživatele Gregor
25-26
29. Srpen 2013 - 16:09
Oficiálně to uznané je, ale myslím, že u nás ne :/ Ale když bylo to poslední sčítání lidu, tak se k němu hlásilo přes 35 000 lidí, což je víc, než se hlásí k Romské národnosti (ikdyž jich tu je jak myší...).

"It's okay. Don't be afraid to say it—dead, death, the dead. It isn't going to go away, and if we don't face it, we'll just make it bigger than it really is. Can't live without death, can't die without life." - Kal Skirata

+1
+2
-1
Obrázek uživatele Adamus
28-29
28. Srpen 2013 - 13:52
No myslím si, že normální člověk by dal např. křesťan, bez vyznání nebo tak něco.. určitě ne Jediismus, to je spíš záležitost fakt fanouškovská (osobně bych si to nedal už jen proto, že se mi jejich filozofie stejně moc nelíbí.. Sithové jsou prostě více lidští :P), nebo to taky můžeš udělat ze srandy. :D

Přiškrtit ostatní bídníky... jojo, akorát to by bylo spíše ve filozofii Sithismu než Jediismu. Nicméně ano, souhlasím s tebou. :D

"Savior, conqueror, hero, villain… You are all things, Revan, and yet, you are nothing."

+1
0
-1
Obrázek uživatele Wrait
28-29
Wrait [Překladatel]
28. Srpen 2013 - 14:02
A to si právě myslím že je blbost - Jediismus = kladas => konat dobro, pomáhat chudým, ... - Mě přijde právě to jméno dost zavádějící.

I am the holder of the torch, lighting the way
I am the keeper of the flame, soldier of balance

+1
+2
-1
Obrázek uživatele Gregor
25-26
29. Srpen 2013 - 16:07
Hele, než začneš Jediismus házet do kopru, přečti si o něm něco... odkaz »
Abych byl upřímný já se považuji za Jediistu a nevím, co je na tom špatného. Přecejen jde tam o zdokonalování sebe sama, naučení ovládání emocí atd...

"It's okay. Don't be afraid to say it—dead, death, the dead. It isn't going to go away, and if we don't face it, we'll just make it bigger than it really is. Can't live without death, can't die without life." - Kal Skirata

+1
+3
-1
Obrázek uživatele Viq
29-30
Viq [Redaktor]
29. Srpen 2013 - 16:10
Nemyslím si že Adamus ho házel do kopru, ale že je to jen pro určitou část lidí. Těžko se k tomu bude hlásit normální člověk, který vidí Star Wars jednou za 10 let a o Jediismu slyší pouze v případě, že někteří mladí lidé chtějí bojkotovat sčítání lidu.

"You can't believe everything you read on the Internet." - Abraham Lincoln

+1
0
-1
Obrázek uživatele Adamus
28-29
29. Srpen 2013 - 16:27
Tak tak.. nic proti tomu nemám, když člověk chce, ať si vyznává co chce, nikdo nemá právo někomu kecat do života.. :) Já osobně, ačkoliv se považuji za velkého fanouška tohoto univerza, bych se nikdy nějakým Jediistou nestal, prostě mi to přijde absurdní, abych vyznával víru založenou na Star Wars. :P

"Savior, conqueror, hero, villain… You are all things, Revan, and yet, you are nothing."

+1
-1
-1
Obrázek uživatele Gregor
25-26
29. Srpen 2013 - 17:17
Asi jsem se špatně vyjádřil. Ano, je to založeno na Star Wars... Jenomže samotný řád Jedi je založen na bázi mnoha světových kultur a náboženství... Například třeba samurajské umění (boj se světelným mečem), energie Chi (Osobní Síla) nebo třeba koncept rytířství (kodex). Zpočátku mi to taky připadalo absurdní, ale poté jsem si přečetl ty stránky a mám na to úplně jiný názor...

"It's okay. Don't be afraid to say it—dead, death, the dead. It isn't going to go away, and if we don't face it, we'll just make it bigger than it really is. Can't live without death, can't die without life." - Kal Skirata

+1
+2
-1
Obrázek uživatele Adamus
28-29
29. Srpen 2013 - 19:14
Neboj, já vím, kde Lucas čerpal inspiraci. Od toho samurajského umění (boje se světelným mečem), přes Energii až třeba po 3. Říši (Impérium) a já nevím co ještě.. prostě vycházel z mnoha reálných událostí.

A o Jediismu jsem taky hodně četl, neboj. Jen si prostě myslím, a je to prosím pouze můj názor, že je blbost zakládat víru, která je založena na filozofii rytířů Jedi. Každopádně jak jsem již psal, nikomu to neberu, je to zajímavé, ale že by se to mělo stát mou životní filozofií? To ne.. :)

"Savior, conqueror, hero, villain… You are all things, Revan, and yet, you are nothing."

+1
-1
-1
Obrázek uživatele Calse Lirryns
27-28
29. Srpen 2013 - 11:53
Jestli se nepletu, tak před dvěma rokama při sčítání obyvatel se na Novém Zélandu stal Jediismus dokonce druhým nejzastoupenějším náboženstvím. To je dost velký úspěch! :)

Jsem si vědom toho, že nemám pravdu, nepotřebuji na to být upozorněn. Co mě zajímá, je to, kde dělám chybu.

+1
+5
-1
Obrázek uživatele anaqine
30-31
29. Srpen 2013 - 19:51
Já osobně bych se pod to podepsal. Nebo spíš pod tu myšlenku, že existuje vesmírná Síla, že z ní člověk může čerpat energii, že jej může posílit (i kdybych nebyl SW fanouěek, přišla by mi tahle víra smysluplná). I ten kodex bych i neodsuzoval (až tedy na ty emoce). Od malička jsem byl vychovávaný, jako křesťan. Je to ale ze dva, ze tři roky zpátky, co jsem nějakým způsobem otevřel oči a absolutně změnil názor. Hlásit se k něčemu, jako je církev (vím, že existuje spousta křesťanství) mi přijde absurdní (nikoho tímto samozřejmě neodsuzuji, každý má právo věřit čemu chce, jíst co chce), ale po tom, co církev v minulosti dokázala, kolik lidí odsoudila na smrt, jenom proto, že věřili něčemu jinému, kolik toho pokradli a to raději ani nezmiňuji odpustky.... vím, tímhle jsem docela odbočil od tématu, ale chtěl jsem poukázat na ten rozdíl mezi celosvětově nejrozšířenějším náboženstvím a Jediismem. Raději budu věřit v Sílu, její světlou a temnou stranu. Pak totiž, když se něco přihodí, nesvedu to na vůli Boží. Za vše může člověk sám, je to jeho vlastní vůle, jen je ovládaná světlou či temnou stranou Síly.

Snad jsem tímto nikoho nepopudil :) Chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor.
EDIT: Omlouvám se, nevšiml jsem si, že jsem tenhle koment nenapsal jako odpověď na Adamuse.

My powers have doubled since the last time we met, Count.

+1
+7
-1
Obrázek uživatele Adamus
28-29
29. Srpen 2013 - 20:23
Výborně napsané, palec nahoru! :) Hezky jsi rozepsal svou myšlenku a já ti ji neberu a ani neodsuzuji nikoho, kdo Jediismus vyznává, je to každého věc. :)

"Savior, conqueror, hero, villain… You are all things, Revan, and yet, you are nothing."

+1
+2
-1
Obrázek uživatele Calse Lirryns
27-28
29. Srpen 2013 - 23:25
Také ti ani náhodou nechci bránit v tvém vyznání, jenom bych se rád zeptal na pár detailů, kterým jsem neporozuměl. Píšeš, že lidé věřící na Sílu na ni nemůžou nemůžou svádět vinu za své činy, protože všichni konají z vlastní vůle. Jestli to tak je, tak nerozumím tomu, co vlastně Síla ovládá. Buďto řídí úplně všechno (a je za to zodpovědná), nebo zkrátka jen existuje a je využívána živými bytostmi, nevidím žádnou střední cestu. A v případě, že jenom poskytuje zdroj životní energie, nevím, jaký je rozdíl mezi Jediismem a ateismem.
I já věřím, že existuje něco, co se podobá Síle ze Star Wars a přesto se považuji za ateistu. Podle mě tato energie není žádný Bůh, kterého musíme uctívat a věřit v jeho lásku, aby nás poctil svou přízní. Jde jen o prostý přírodní jev, jehož studiem můžeme pochopit, jak funguje, a využít to pak k tomu, abychom si ho ochočili a naučili se ho využívat podobně, jako jsme to udělali například s elektřinou. Bůh by se mohl po zotročení rozčílit a pomstít, ale příroda se vždycky chovala, chová a bude chovat podle určitých pravidel, jejichž poznání znamená možnost jejího beztrestného ovládnutí. Jestliže Síla nedokáže působit na okolní dění dostatečně, abychom na ni mohli svalit vlastní vinu, nepatří mezi božstvo, ale do přírody. A skutečně nevím, čemu by ateisté, jako jsem já, mohli věřit jinému, než existenci fyzikálních jevů, a to i těch zatím neobjevených.
Ptám se tedy, co činí z Jediismu náboženství, jestliže má víra v dosud neprozkoumaná tajemství vesmíru není náboženstvím!

Jsem si vědom toho, že nemám pravdu, nepotřebuji na to být upozorněn. Co mě zajímá, je to, kde dělám chybu.

+1
+1
-1
Obrázek uživatele Gregor
25-26
30. Srpen 2013 - 10:25
Chápu, co se tady snažíš říct... Níže jsem dal odkaz na české oficiální stránky o Jediismu, takže pokud něčemu nerozumíš, řečti si je...

"It's okay. Don't be afraid to say it—dead, death, the dead. It isn't going to go away, and if we don't face it, we'll just make it bigger than it really is. Can't live without death, can't die without life." - Kal Skirata

+1
+1
-1
Obrázek uživatele anaqine
30-31
30. Srpen 2013 - 11:29
Co je potom podle tebe ateista? Já měl za to, že ten, kdo nevěří. Pokud v něco člověk věří, a může to být cokoliv, potom není ateistou, páč už v něco věří.
Ovšem přesně tak chápu Sílu i já. Jako něco, co je součást přírody, celého vesmíru, prostě všeho. Přesně tak je to chápáno i v SW pokud vím. Nikdo tam neklečí na koberečcích a neklaní se nějaké soše a nemodlí se. Přesto se tam najdou postavy, které existenci popírají, nebo spíš nevěří v ni. Rozumíš, co ti chci říct? Samozřejmě je absurdní celé tohle stavět na sci-fi filmu, ale proč bychom to nemohli prostě převést do našeho světa? Když člověk věří.
Někdy jsou tyhle věci obtížné vysvětlit. Zvláště potom někomu, kdo jakýmkoliv způsobem tyhle věci ani neuznává. Někdy je dobré pustit od logiky a zapojit trochu toho duševního a vnitřního chápání :) Tím jsem tě samozřejmě nechtěl urazit.

My powers have doubled since the last time we met, Count.

+1
+2
-1
Obrázek uživatele Calse Lirryns
27-28
30. Srpen 2013 - 17:50
Podle mě je ateista ten, kdo nevěří ničemu nadpřirozenému. Jestli je Síla součást přírody, tak je to naprosto přirozená věc, kterou dokážeme vysvětlit. Nemyslím si, že ateismus znamená nevěřit vůbec ničemu, co ještě vysvětleno nebylo. Ve všech odvětvích vědy neustále dochází k novým objevům. Než k nim však dojde, každý vědec, který se podílí na jejich učinění, má předem o věci nějakou představu a pro svou teorii se snaží sehnat co nejvíc důkazů (tak si to aspoň představuji). Každý vědec musí své teorii věřit, přestože pro ni zatím nemá žádný důkaz, neboť by jinak neměl co dokazovat. A znamená to snad, že žádný vědec nemůže být ateista?
Ani nemusíme mluvit o vědcích, můžeme to zobecnit na všechny lidi. Snad každý má nějaký svůj názor na věci, co ještě nebyly vysvětleny, kupříkladu na mimozemšťany. Myslím, že se najde dost lidí (včetně mě), kteří věří, že někde mimo Zemi, třeba i v jiné galaxii, nějaký život existuje, třeba i primitivní. Nikomu z nich v tom nebrání fakt, že jejich teorie nebyla nijak dokázána (zmrzlé bakterie na meteoritech nepočítám), a přesto se mezi nimi určitě najde značný počet ateistů. A úplně stejně, jako ateista může věřit v ufony, o nichž nemáme důkazy, může věřit v o nic méně dokázanou Sílu, aniž by se stal příslušníkem nějakého náboženství.
Ve Star Wars je Síla objektem náboženství, protože ji právě rytíři Jedi uctívají. Nevyužívají při tom sochy a koberce, nýbrž meditaci a svůj celkový způsob života. Jestli jsem to dobře pochopil, svůj život zasvětili snaze o navázání co nejlepšího spojení se Sílou a využití svých schopností k pomoci lidem. V jejich náboženství jde o meditaci a askezi (odepírání), ne až tak o samotnou víru v existenci Síly, jinak by byl Jedi každý humanoid v Galaxii, který nepovažuje Řád za bandu bláznů, co pro nic za nic promarní svůj život meditacemi.

Jsem si vědom toho, že nemám pravdu, nepotřebuji na to být upozorněn. Co mě zajímá, je to, kde dělám chybu.

+1
0
-1